Eşek Sütü Çiftliği Kurmak

Teknolojinin gelişmesi, şehirleşmenin artması, doğal hayatın bozulması ile insanlar sağıklı bir yaşam sürmek için çeşitli yollara başvurmakta ve doğal ürün tüketimi konusuna öncelik vermekteler. Bu konuda son yıllarda revaçta olan doğal ürünlerden biri olan eşek sütü üretimi için eşek sütü çiftliği kurmak karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde çok yaygın olmayan eşek sütü çiftliği kurmak, uzmanlarca yapılan araştırmalar sonucunda eşek sütünün önemi anlaşıldıktan sonra yavaş yavaş popüler hale gelmektedir. Ülkemizde ilk olarak 2011 yılında başlanan eşek sütü üretimi çiftlik sayılarının artmasıyla gözde bir iş fırsatı haline gelmiştir. Öncelikle sizlere eşek sütü ile ilgili merak edilenleri anlatalım.

fotoğraf kaynağı: ensonhaber.com

Eşek Sütünün Faydaları

Dünya genelinde uzmanlarca yapılan araştırmalar sonucunda eşek sütünün faydaları; astım, bronşit, kanser, siroz gibi hastalıklara iyi geldiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtilmektedir. Eşek çiftliği kurarak eşek sütü üretimi yapan girişimciler eşek sütünün faydaları nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanından talep geldiğini ve bu taleplere yetişmeye çalıştıklarını belirtmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2019 YILINDA EN ZEKİCE İŞ FİKİRLERİ

Bir Eşekten Ne Kadar Süt Alınıyor?

Eşeklerin eşeklerin kaliteli olmasına, beslenme şekillerine ve verimliliklerine göre değişen günlük eşek sütü üretim miktarı günde 1 litreden 4 litreye kadar değişmektedir.

Eşek Sütü Fiyatı

Eşek sütü fiyatı litre olarak ortalama 150 TL’den satılmaktadır. Eşek sütü üretim çiftliklerine ziyarete gelen insanlara bardak ile de sunulabilen eşek sütü fiyatı bardak başına ortalama 30 TL’den alıcı bulabilmektedir. Avrupa ülkelerinde eşek sütü fiyatı ise 100 euro civarındadır.

Eşek Sütünden Neler Yapılır

Eşek sütü içilerek kullanımının yanında sabun, cilt bakım ürünleri ve peynir yapımında da kullanılmakta ve eşek sütü üreticilerine yüksek miktarlarda gelir sağlamaktadır. Eşek sütü ile yapılan pure peyniri daha çok avrupa ülkelerine satılmakta ve dünyanın en pahalı peyniri olan pure peyniri kg fiyatı 900 ile 1000 euro (Yaklaşık 6000 TL) arasında değişmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İNTERNETTEN PARA KAZANMA YOLLARI

Eşek Sütü Çiftliği Nasıl Kurulur?

Eşek bakımı en kolay hayvanlardan biridir. Doğru şekilde beslenmesi halinde tımarlama ve tırnak kesimi gibi bakımlar haricinde fazla bakım istemez. Eşek sütü üretim çiftliği kurmak için öncelikle kaliteli cins eşekleri tedarik etmek gerekiyor. En çok süt veren eşekler dünyada eşek sütü üretiminin öncüsü olan İtalya’da bulunmaktadır ve buradan ülkemizde kurulan eşek çiftliklerine getirilen eşek cinslerinin sayısını artırma çalışmaları devam etmektedir.

Eşek tedariki için öncelikle ülkemizde kurulan eşek çiftlikleri ile iletişime geçmek ve eşekleri buralardan satın almak daha doğru olacaktır. Bu şekilde bulunacak kaliteli eşek cinsleri verimliliği fazla olduğu için daha fazla kazanç sağlayacaktır. Sermaye miktarına göre yapılacak eşek alımı ile kurulacak eşek sütü üretim çiftliği eşeklerin rahat hareket edebilecekleri genişlikte, kapalı alana sahip, mümkünse otlama alanı olan yerler olmalıdır. Eşek sütü üretimi yapan girişimcilerden bu işi 20 eşekle yapanda var, 100 eşek ile yapanda. Önemli olan sermaye miktarı ve iş gücüdür.

Alınan eşeklerin üremesi sağlandıkça eşek miktarı da zamanla artacaktır. Bu iş için çalıştıracağınız işçilerde işi iyi öğrenir ve özen gösterirlerse bakımının kolay olması ve dayanıklı olması sebebiyle eşek sütü üretimi zor olmayacaktır.

BİR GÖZ ATIN: TURİSTİK BÖLGELERDE DONDURMACILIK

Ancak ülkemizde eşek sütü ile ilgili mevzuat açısından bazı zorluklar bulunmaktadır. Paketlenmiş haricinde açık süt satmak mevzuata göre yasak olduğu için çiğ süt satmak yasaktır. Bu sebeple eşek sütünü toz haline getirme gibi farklı çalışmalar bulunmaktadır. Toz haline getirilen eşek sütü Avrupa ülkeleri ve hatta Çin’den talep bulmaktadır. Önemli olan eşek sütü üretiminde hijyen kurallarına uymak ve kaliteli eşek sütü üretimini sağlamaktır. Toz haldeki eşek sütünün bir kilogramı ise ortalama 800 ile 1000 TL arasında alıcı bulmaktadır.

DAHİCE BİR FİKİR: MOBİL OTO YIKAMA İŞİ

Ekonomist

Temel amacımız ülkemizin gelişen ekonomisinde kendisine yer bulmak isteyen siz değerli okurlarımıza bilgi, tecrübe, araştırma ve fikirlerimizle destek olmaktır. İletişim: ekonomist@parayollari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.