İş Kurmanın Püf Noktaları

İş kurmanın püf noktaları nelerdir? Günümüzde işi olan veya olmayan herkesin aklında hangi işi yaparsam para kazanabilirim veya nasıl daha çok para kazanabilirim fikri vardır. Düşünün! İşlek bir caddede yürüdüğünüzde burada bir dükkan açsam iyi para kazanırım fikri aklınızda belirir. Ancak iş kurmak konusunda düşünmeye başladığınızda içinizde oluşan çekingenlik ile ”AMAAAAN BOŞVER!” der ve hayatınıza devam edersiniz. Bu fikirlerinizi ya cesaret edemediğinizden yada imkanlarınızın yetersizliğinden hayata geçirmeyi bir kenara koyalım aklınızdan geçirmekten bile kendinizi sakınırsınız. 

iş kurmak

Hiç düşündünüz mü aklınızdan geçmiş olan fikirlerden herhangi birini gerçeğe dönüştürebilseydiniz belkide şu anda hayalinizdeki hatta hayalinizin ötesindeki yerde olabileceğinizi? Neden olmasın! İşte bu noktada doğru iş fikrini bulabilmeniz için size yardımcı olacağız.

Sizce dünya üzerindeki başarılı iş adamı ve zenginlerin hepsi hazır bir servetin üzerine mi doğdular? Elbette hayır! Peki nasıl zengin olunur?  Doğru fikirler, emek ve en önemlisi cesaretleri olmasa sizce başarılı olabilirler miydi? 

O ZAMAN CESARETİNİ TOPLA, UMUTSUZLUĞU BİR KENARA BIRAK, KENDİNE GÜVEN VE BİRLİKTE BU İŞE BAŞLAYALIM.

Bu yazımızda sizlere iş kurma fikrini değerlendirirken ve hayata geçirirken dikkat edilmesi gereken faktörleri ve tavsiyelerimizi anlatacağız.

İş kurma ve para kazanma fikri aklınızda oluştuktan sonra düşünmeniz gereken başlıca konular bu işi tek başıma mı, bir ortakla mı, nerede, nasıl yapmalıyım ve ne kadar sermaye sağlayabilirim olmalıdır. İş kurmanın püf noktaları nelerdir aşağıdaki 7 maddede bulabilirsiniz.

1- İşi Tek Başıma mı? Ortakla mı Kurmalıyım?

Bir işi tek başınıza yapmak karar alma sürecinde size kolaylık sağlayacaktır. Ancak kuracağınız işletmenin büyük olması durumunda bu işi güvenilir bir ortakla yapmak hem iş yükü paylaşımı hemde sermaye paylaşımı konusunda daha iyi olacaktır. Tabi siz bunları tek başıma karşılarım diyorsanız işi tek başınıza kurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İNTERNETTEN PARA KAZANMA YOLLARI

Kuracağınız işi ortakla yapacaksanız ortak seçiminde çok dikkatli olmalısınız! Seçeceğiniz ortağınızın sizi yarı yolda bırakmayacak, dürüst, güvenilir ve önceden beridir tanıdığınız birisi olması şarttır. Yeni tanıştığınız ve size imkansız vaatlerde bulunan bir ortak çoğu zaman sizi zarara uğratıp çekip gider. Bu sebeple ortağınız sizinle birlikte her zorluğa göğüs gerecek, iyi  zamanda da kötü zamanda da yanınızda olacak birisi olmalıdır. Unutmayın ortağınız hem iş yükünü hemde sermaye yükünü sizinle paylaşmalıdır. 

2- Sermaye Kullanımı

para

Sermaye bir iş için en önemli konuların başında geliyor olabilir ama tek başına sermaye ile iş yürümüyor. Elinizdeki sermayeyi çöpe atmamak için nerede ve nasıl iş yapacağınızı da düşünmek zorundasınız. Sermayeyi nasıl ve hangi oranlarda kullanmanız gerektiğini iyi planlamanız gerekir.  Sermaye kullanımı konusunda detaylı anlatıma çok yakında buradan ulaşabilirsiniz.

3- Yer Seçimi

Yer seçimi iş kurma konusunda en önemli husustur. Nerede ne iş yapılır, nasıl bir iş yapmalıyım, nasıl iş kurulur sorularını birlikte ele almak gerekir. Çünkü bir caddede çok iyi işleyen bir işletme başka bir caddede bekleneni vermeyebilir. Sizin kuracağınız iş, işletmenizi kuracağınız yerde bulunan veya o yerden geçen insanların ihtiyaçlarına hitap etmelidir. Yani insanların ihtiyaçları olan, yaşamın bir parçası haline gelmiş ürünleri sunmalısınız. Bu ürünler müşterileri işletmenize çekmeli ve müşterilerinizi aynı işi yapan diğer işletmelerden daha fazla memnun etmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EŞEK SÜTÜ ÇİFTLİĞİ KURMAK

Yer seçimi konusunda çok dikkatli olmalı, işletmenizi açacağınız yeri belirlerken ucuz ve boş bulduğunuz bir yere hemen karar vermek yerine pahalı da olsa müşteri potansiyeli yüksek yerleri tercih etmelisiniz. İşletmenizin müşteri potansiyelinin yüksek olması ve iyi kazandırması, pahalı fiyata mal olan yerin ücretini fazlasıyla çıkaracaktır.

4- Resmi İşlemler ve İzinler

evrak

Hangi işi yapmalıyım sorusunu cevapladınız, sermayenizi ve işinizi kuracağınız yeri hazırladınız. Şimdi önemli bir nokta olan resmi işlemler ve izinler var. Eğer kurmak istediğiniz işletme türüne karar verdiğiniz yer için izin alamazsanız yaptığınız masraflar boşa gidebilir. Bu sebeple yeri tutmadan önce belediyeye giderek kuracağınız işletme ile ilgili gerekli bilgiyi almalı, bulduğunuz yerin resmi olarak istenen koşullara uyup uymadığını kontrol etmeli ve sonrasında bu yeri tutarak resmi işlemleri başlatmalısınız. 

BİR GÖZ ATIN: OTOMAT İŞİ İLE PARA KAZANMA

İlerleyen zamanlarda sizi zor durumda bırakabilecek cezalar ile karşılaşmamak için resmi işlemleri ve izinleri mutlaka tamamlamalısınız. Bu işlemleri belediyeler ve vergi dairelerine giderek halledebilirsiniz.

5- Tasarım ve Dizayn

İşletmeniz için tutmuş olduğunuz iş yerinin sizin karar verdiğiniz iş dalına uygun şekilde dizayn edilmesi gerekebilir. Bu işi kendi tasarımlarınız ile de yapabilir, ücretli olarak da yaptırabilirsiniz. Ancak dizayn konusunda farklı fikirler bulmak önemlidir. Kuracağınız işletme farklı olmalıdır ki müşteride merak uyandırsın ve müşterinin gözüne hitap ederek onu kendine çeksin. Farklı tasarımları kuracağınız işletme alanına göre internet üzerinden bulabilirsiniz.

6- Malzeme Alımı ve Tedariki

İşletmenizde müşterilerinize sunacağınız ürünleri tedarik etmek ve devamlılığı sağlamak için bir veya birkaç tedarikçiniz olmalıdır. Bu tedarikçilere öncesinde yapacağınız araştırmaya göre karar vermeli ve sizi yarı yolda bırakmayacağına inandığınız firma veya tedarikçiler ile çalışmalısınız. Müşterinin ihtiyacı olan bir ürüne elimizde kalmadı demek onu başka bir işletmeye yönlendirmek olacaktır. 

7- Reklam

Kurduğunuz işletmenin açılışından önce reklam yapmaya başlamalı ve insanların sizi fark etmesini sağlamalısınız. Ticarette en önemli konuların başında reklam gelir. Hep söylenir ya ”reklamın iyisi kötüsü olmaz”. İşletmenizi kurma hazırlıkları yaparken konu komşu, eş dost aracılığıyla dillendirmeli ve reklama başlamalısınız. En iyi reklam insanların birbirine tavsiyeleri olacaktır. İşletmeniz açılışında kutlamalı bir açılış, radyo, sosyal medya reklamları veya afiş ve el ilanları ile yapacağınız reklamlar insanların kafasında yer edecek ve insanları işletmenizin farkına vardıracaktır.

BUNU KAÇIRMAYIN: MOBİL OTO YIKAMA İŞİ

8- Müşteri Memnuniyeti

Yaptığınız iş hangi iş alanında olursa olsun müşteri memnuniyetini ön planda tutmalısınız. Müşteriler sizden dürüstlük, samimiyet ve tabi ki KAMPANYA bekleyecektir. Dürüstlük ve samimiyet ile yapacağınız iş size müşteri kazandıracak ve asla kaybettirmeyecektir. İş alanınıza göre yapacağınız küçük kampanyalar ve indirimlerde müşteriler için ilgi çekici olacaktır.

HEPSİ VE DAHA FAZLASI İÇİN SİTEMİZDEKİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDERİZ.

Mutlu ve kazançlı günler…

Ekonomist

Temel amacımız ülkemizin gelişen ekonomisinde kendisine yer bulmak isteyen siz değerli okurlarımıza bilgi, tecrübe, araştırma ve fikirlerimizle destek olmaktır. İletişim: ekonomist@parayollari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.